გაკვეთილის
გეგმა
მასწავლებელი:
ნატო ჩანქსელიანი
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
საგანი: მათემატიკა
|
კლასი: VIII
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
თემა:
პითაგორას თეორემა
|
დრო:
45 წთ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
მოსწავლეთა
პროფილი
კლასში არის
19 მოსწავლე, მათ შორის არ არის სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების არცერთი მოსწავლე
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის
მიზანი:
მოსწავლეები გაიგებენ, გაიაზრებენ, გაანალიზებენ
და შეაფასებენ პითაგორას თეორემას და მისი დამტკიცება, დასაბუთების ხერხებს.
მოახერეხებენ
ამ თეორემის გამოყენებით მრავალი პრაქტიკული
ამოცანის განხილვას და ამოხსნას. ამ საკითხისადმი გეომეტრიული მიდგომა ხელს შეუწყობს
ირაციონალურობის საწყისების ათვისებას.
მოსალოდნელი შედეგი:
Ø წინარე ცოდნაზე დაყრდნობით მოსწავლეებს შეუძლიათ კვადრატული
ფესვის განსაზღვრება.
Ø მოსწავლე
ამოიცნობს და განსაზღვრავს მართკუთხა
სამკუთხედის კათეტებს და ჰიპოტენუზას;
Ø დაამყარებს კავშირს პითაგორას თეორემის გამოყენებით
მართკუთხა სამკუთხედის კათეტებსა და ჰიპოტენუზას შორის;
Ø ამ თეორემის გამოყენებით შეძლებენ პრაქტიკული ამოცანების
ამოხსნას.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი:
მათემატიკა
VIII.2
მოსწავლეს შეუძლია რაციონალურ
რიცხვებზე მოქმედებების შესრულება და მათი
შედეგის შეფასება.
შედეგი თვალსაჩინოა,
თუ მოსწავლე:
Ø იყენენებს შეფასებას რაციონალურ რიცხვებზე შესრულებული
გამოთვლების (მათ შორის ხარისხი და ფესვი)
შედეგის ადეკვატურობის შესამოწმებლად.
VIII.9
მოსწავლეს შეუძლია ფიგურისა და მისი ელემენტის ზომების მოძებნა.
შედეგი თვალსაჩინოა,
თუ მოსწავლე:
Ø იყენებს ფიგურათა თვისებებს და ტოლი ფიგურების შესაბამისი
ელემენტების შედარების მეთოდს ფიგურის ელემენტის
უცნობი ზომის მოსაძებნად;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
მოკლედ
პასუხობს კითხვებს მისთვის ნაცნობ თემატიკაზე. ახერხებს ამოცანების ამოხსნას პითაგორას
თეორემის გამოყენებით; ახერხებს ალგებრული გამოთვლების გეომეტრიულ ინტერპრეტაციას
და ირაციონალური საწყისების ათვისებას.
მოსწავლეს
გამომუშავებული აქვს თანაკლასელებთან და მასწავლებელთან თანამშრომლობის ჩვევები. ცდილობს, მეწყვილესთან ერთად გადაჭრას დასმული ამოცანა.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
შეფასების
ტიპები: გაკვეთილზე
გამოყენებული იქნება განმსაზღვრელი და განმავითარებელი
შეფასება, ასევე ურთიერთშეფასება.
შეფასების
მეთოდი: შეფასების რუბრიკა
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ორგანიზების
ფორმები:
Ø საერთო საკლასო
Ø ჯგუფური მუშაობა
Ø წყვილებში
მუშაობა
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
სასწავლო
მასალა და რესურსები:
დაფა,
ცარცი,მოსწავლეების მიერ უჯრიან ფურცლებზე დამზადებული სხვადასხვა ზომის მართკუთხა
სამკუთხედები, საპრეზენტაციო ფლიფჩარტები, თაბახის ფურცლები, მარკერი, სახაზავი, ფანქარი, სახელმძღვანელო, შეფასების
რუბრიკა, კომპიუტერი, პროექტორი, საპრეზენტაციო
პროგრამა: Power
point.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
I - აქტივობა:
- 3 წთ.
ორგანიზაციული საკითხების მოგვარება
აქტივობის აღწერა:
მისალმება,
დასწრების შემოწმება. მასწავლებელი პროექტორით
მთელ კლასს აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს და აქტივობებს, შეფასების საგანს და
შეფასების რუბრიკებს. მოათავსებს მათ თვალსაჩინო ადგილზე.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
II - აქტივობა: საშინაო დავალების წარმოდგენა
- 4 წთ
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები
წარმოადგენენ შესრულებულ საშინაო დავალებას (მათ
მიერ უჯრიან ფურცლებზე დამზადებულ სხვადასხვა ზომის მართკუთხა სამკუთხედებს.
დაახასიათებენ გვერდების ზომის მიხედვით - ტოლფერდა მართკუთხა სამკუთხედები და სხვადასხვა
გვერდა მართკუთხა სამკუთხედები. ჯგუფების მიხედვით წარმოადგენენ ფლიფჩარტებზე ოთხი
ტოლი მართკუთხა სამკუთხედით შედგენილ კვადრატებს. წაიკითხავენ მოძიებულ ისტორიულ ცნობებს პითაგორას
თეორემის დამტკიცების შესახებ.)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
III - აქტივობა:
- 4 წთ საერთო საკლასო
,,გონებრივი იერიში"
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებმა შეძლონ წინარე ცოდნის გააქტიურება .
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს დაუსვამს კითხვებს:
1. რას ეწოდება
მართკუთხა სამუკთხედი?
2. რას ეწოდება
კათეტები? ჰიპოტენუზა?
3. როგორ
გამოითვლება კვადრატის ფართობი?
4. როგორ
გამოითვლება მართკუთხა სამკუთხედის ფართობი?
5. რას უდრის
ორი რიცხვის ჯამის კვადრატი?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
IV
- აქტივობა: - 8 წთ.
წყვილებში მუშაობა
აქტივობის მიზანი: ანალიტიკური, სინთეზური აზროვნებისა და შეფასების
უნარების განვითარება.
აქტივობის
აღწერა: მოსწავლეები მასწავლებლის მითითების საფუძველზე გაზომავენ მათ მიერ უჯრიან
ფურცლებზე დამზადებული მართკუთხა სამკუთხედის
კათეტების და ჰიპოტენუზის სიგრძეებს და იპოვიან თითოეული რიცხვის კვადრატს.
ამ გამოთვლებზე დაყრდნობით, მოსწავლეები ინდუქციიდან მივლენ დედუქციამდე, ჩამოაყალიბებენ
თეორემას, რომელიც სრულყოფილად პირველად ძველმა ბერძენმა ფილოსოფოსმა და მათემატიკოსმა პითაგორამ დაასაბუთა,
ამიტომაც ამ თეორემას ეწოდება პითაგორას თეორემა, რომელიც შემდეგში მდგომარეობს:
კათეტების სიგრძეთა კვადრატების ჯამი ჰიპოტენუზის
სიგრძის კვადრატის ტოლია.
დღეისათვის
ამ დებულების 500- მდე სხვადასხვა დასაბუთება არსებობს.
მასწავლებლის
მითითებებზე დაყრდნობით, მოსწავლეები მათ მიერ ჩატარებული გაზომვების საშუალებით, დაასაბუთებენ ამ დებულების ჭეშმარიტებას:
a2
+ b2 = c2
კონკრეტული გამოთვლებიდან გამომდინარე, ინდუქციის საფუძველზე კი გადავლენ დედუქციაზე. შესრულებული გამოთვლებიდან ბავშვები გამოყოფენ 3m, 4m და 5m სახის
რიცხვებს. მასწავლებელი განმარტავს, რომ ასეთი სახის რიცხვებს, პითაგორას რიცხვები
ეწოდება.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
V -აქტივობა: - 7 წთ
წყვილებში მუშაობის პრეზენტაცია
აქტივობის მიზანი: გაგება,
გააზრება, სინთეზი, შეფასება (მასალის გასაგებად
გადმოცემა)
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეები წარმოადგენენ
მათ მიერ ჩატარებული გაზომვებისა და გამოთვლების პრეზენტაციას. გააკეთებენ დასკვნებს,
შეაფასებენ მიღებულ შედეგებს. მოახდენენ კონკრეტული შედეგების განზოგადებას.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VI - აქტივობა:
10 წთ. ჯგუფური მუშაობა
აქტივობის მიზანი: ანალიზი, სინთეზი და შეფასება.
აქტივობის აღწერა: საშინაო დავალებაში წარმოდგენილი ოთხი ტოლი მართკუთხა
სამკუთხედის საშუალებით , რომელთა კათეტებია
a და b, ხოლო ჰიპოტენუზა c, შედგენილი ორი კვადრატის ფართობის გამოთვლა.
ამ სამკუთხედებს განალაგებენ ისე, რომ დიდი კვადრატის გვერდია: a + b , ხოლო პატარა კვადრატის გვერდი - c.
პატარა კვადრატის ფართობი ტოლია დიდი კვადრატის ფართობს
გამოკლებული ოთხი ტოლი მართკუთხა სამკუთხედის ფართობების ჯამი - c2
= ( a + b )2 - 4
![]()
c2
= a2 + 2ab + b2 - 2ab , საიდანაც
c2 = a2 + b2
ამ გამოთვლების საფუძველზე დაასაბუთებენ
პითაგორას თეორემის შებრუნებულ თეორემას:
c2 = a2 + b2
ჰიპოტენუზის სიგრძის
კვადრატი კათეტების სიგრძეების კვადრატების ჯამის ტოლია.
|
No comments:
Post a Comment